niedziela, 19 października 2014

Konserwacja figurki Matki Bożej z Lourdes pocz, XX w. (2014)

    Figurka Matki Bożej z Lourdes została wykonana z utwardzonej masy gipsowej i ręcznie malowana. Postać ukazana została ze złożonymi w geście modlitwy rękoma,  z różańcem zawieszonym na prawym przedramieniu. Maryja ubrana w białą suknię  przepasaną błękitną wstęgą okryta również błękitną chustą spływająca od głowy na ramiona i plecy, stoi na skale oplecionej kwiatami róż, z  której wypływa źródełko. 

    Bardzo dużo takich figur znajduje się w wielu polskich domach, przydrożnych kapliczkach lub kościołach. Ich stan bywa różny, a właściciele często nie wiedzą z jakim typem ikonograficznym mają do czynienia. Ta, która trafiła do naszej pracowni była zniszczona przez wieloletnie użytkowanie, z widocznymi mechanicznymi ubytkami, przetarciami polichromii, pęknięciami.

    Konserwacja polegała na umyciu polichromii oraz uzupełnieniu ubytków masą akrylową i poliestrową. Po opracowaniu kitów wykonano retusze farbami akrylowymi oraz pastą pozłotniczą Goldfinger ( Rowney, Anglia).



Kilka słów o genezie przedstawienia i jego autorze


  Począwszy od 11 lutego 1858 14-letnia wiejska dziewczyna Bernadette Soubiros doświadczyła serii objawień "Pięknej Pani". Wydarzenia te miały miejsce w grocie Masabielle, niedaleko Lourdes. 25 marca 1858 roku, podczas 16 objawienia, w święto Zwiastowania, Piękna Pani powiedziała: Ja jestem Niepokalane Poczęcie... Objawienia uznane zostały za autentyczne przez biskupa Tarbes, mgr Laurence w 1862.
    Bernadetta Soubirous od 11 lutego do 16 lipca 1858 doświadczyła w sumie 18 objawień. Świadkami objawień i dziwnego zachowania się dziewczyny byli okoliczni mieszkańcy, zbierający się w grocie na odpoczynek. Podczas objawień w grocie pojawiło się źródło wody.
    Od momentu jego pojawienia się zanotowano 6784 przypadki niewytłumaczalnych uzdrowień po obmyciu się w jego wodzie. 67 spośród nich Kościół uznał za cudowne. Ostatnim, 67. cudem było uznanie cudownego uzdrowienia Anny Santaniello w 1952. W okresie późniejszym dla wygody pielgrzymów zbudowano kamienne wanny, w których można się zanurzyć a wokół groty zamontowano krany służące do napełniania naczyń wodą.
    W 1864 pochodzący z Lyonu rzeźbiarz Joseph-Hugues Fabisch opierając się na wskazówkach Bernadetty Soubirous podjął się wykucia figury Matki Bożej. Figura ta, różniąca się częściowo od opisu Bernadetty Soubirous, została ustawiona w niszy, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej.
Próżno szukać o nim informacji w polskich encyklopediach i słownikach. Zwraca na niego uwagę dopiero napisany w języku polskim przez Agatę i Zbigniewa Judyckich, a przetłumaczony na język francuski przez Ryszarda Zienkiewicza słownik biograficzny zatytułowany Polacy we Francji. W notatce na 62 stronie (bez wizerunku postaci) zaznaczono, iż Fabisch Józef Hugo, rzeźbiarz (19 marca 1812, Aix-en-Provence - 7 września1886, Lyon) (...) wyrzeźbił sławną statuę Matki Bożej do groty w Lourdes. 


Kim był?  
Joseph-Hugues Fabisch

    Niemiecki Allgemeines Lexicon der Bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart Begründet von Ulrich Thieme und Felix Becker podaje, że Józef Hugo Fabisch, który urodził się   w Aix-en-Provence, tam ukończył Akademię Sztuk Pięknych jako uczeń Simona Saint-Jeana
Później był nauczycielem w Akademii Sztuk Pięknych w Lyonie. Z licznych jego prac leksykon wymienia m.in.: marmurowy posąg Joanny d’Arc jako dziecka (1845), grupę w marmurze Jezus u Marii i Marty (1850) do kościoła Hotel-Dieu w Lyonie, ogromny posąg Najświętszej Maryi Panny w wieży kaplicy Fourviére w Lyonie, przeznaczony do kaplicy w Neuilly posąg Marii Magdaleny, wystawiony w Salonie w Paryżu w 1853 r., a w roku następnym w Salonie w Lyonie i potem jeszcze w Paryżu (1855), medaliony w brązie Ludwika XIII, Henryka IV, Ludwika XIV, Anny Austriaczki, kamienne figury przedstawiające Sprawiedliwość i Prawdę oraz Herkulesa na fasadę ratusza w Lyonie, marmurową grupę Assunta do kościoła św. Franciszka w Lyonie, a w muzeum w Havre figurę Rebeka, wystawianą w paryskim Salonie w 1861 r. 

W 1864 r. została ukończona statua Najświętszej Maryi Panny, umieszczona w grocie w Lourdes (pierwotnie ustawiona w krypcie bazyliki). W następnym roku w krypcie bazyliki w Lourdes stanęła grupa kamienna, przedstawiająca św. Dominika, otrzymującego wieniec z róż. 

    Józef Hugo Fabisz (obok wersji niemieckiej: „Fabisch” istnieje też wersja francuska - „Fabiche”) jest także autorem rozprawy De la Dignité de l’art. (O godności sztuki), przechowywanej w Akademii w Lyonie. Brakuje informacji o jego rodzinie: - tej, z której pochodził, i którą założył. Data jego urodzin (1812 r.) jest ważna w naszych dziejach, a i miejsce urodzin - Aix-en-Provence (Francja) zdaje się wskazywać, że ojciec był prawdopodobnie polskim żołnierzem napoleońskim i emigrantem. 
    W dorobku artystycznym Józefa Fabisza zwraca uwagę koncentracja na tematach religijnych i portretach, co pośrednio świadczy o tym, co go najbardziej interesowało, ale i kim byli zamawiający u niego prace. Nie bez znaczenia jest wybór trudnego materiału, jakim jest marmur. Z kolei o wartości estetycznej jego dorobku świadczą odznaczenia: złoty medal za Rebekę i Order Grzegorza Wielkiego.
    Statuę Matki Bożej do bazyliki w Lourdes wykonał z marmuru kararyjskiego. Na podkreślenie zasługuje również wielka aktywność artystyczna Józefa Fabisza. Niemiecki leksykon wymienia najważniejsze jego rzeźby, a zatem były także inne, o mniejszym znaczeniu. Pamiętając o jego oddaniu się pracy dydaktycznej, należy dostrzec w tym dowód nie tylko pracowitości, ale i umiłowania zawodu. 

    Józef Fabisz w pełni zasługuje na przypomnienie w ponad 200 lat od urodzenia i w związku z 150. rocznicą istnienia figury Matki Bożej w Lourdes. 




podstawa figurki Matki Bożej z Lourdes przed konserwacją
ubytki widoczne na powierzchni figurki przed konserwacją


Twarz Matki Bożej przed konserwacją


Twarz Matki Bożej po konserwacji

sobota, 11 października 2014

Konserwacja fortepianu F.J. Nowicki ok.1906 r. (sierpień 2014 r.)

     Fortepian  F. J. Nowicki trafił do pracowni w bardzo złym stanie z licznymi ubytkami mechanicznymi, przetarciami, pęknięciami, ze zdemontowaną ramą, bez strun, z niekompletnymi okuciami. Po sklejeniu rozchwianych połączeń i uzupełnieniu ubytków przygotowano obudowę fortepianu do malowania. Założono podkład poliestrowy, czarny oraz wykonano rekonstrukcję warstwy wykończeniowej czarną farbą poliestrową. Całość przepolerowano na wysoki połysk. Elementy mosiężne wypolerowano. Wybielono nakładki klawiszy. Wykonano regulacje mechanizmów.
   Z żeliwnej ramy usunięto zniszczoną powłokę wykończeniową, założono izolacyjną warstwę politury szelakowej, wyrównawczą warstwę szpachlówki poliestrowej oraz czerwony podkład miniowy. Wykończono pastą pozłotniczą Goldfinger (Rowney).
   Po montażu ramy w obudowie uzupełniono wszystkie filce podklawiaturowe i  podstrunne. Po demontażu kołków wykonano kalibrowanie otworów pod nowe kołki stroikowe. Następnie zamontowano nowe struny z zaczepami indywidualnymi dla każdej i wykonano wstępne wypięcie rezonansu, strojenie wyrównawcze, masowanie strun, korektę ułożenia młotków na strunach oraz powtórne strojenie. Zamontowno klawiaturę, następnie
klapę klawiatury, klapę skrzydła i dopasowano klucz zamka.
   W efekcie powyższych prac konserwatorskich fortepian odzyskał nie tylko swój pierwotny wygląd, ale co ważniejsze stał się pełnowartościowym i wysokiej klasy instrumentem muzycznym.

     Na koniec słów kilka o autorze fortepianu:

     Feliks Julian Nowicki (zm.1912) - fortepianomistrz, majster cechowy, podstarszy i starszy cechu. W 1888 r. uzyskał tytuł majstra cechowego za pianino zbudowane pod okiem A. Janiszewskiego i J. Dutza. Od 1880 roku prowadził warsztat, poszerzając jego działanie w 1882 r. o produkcje fortepianów i pianin. Wytwórnia Nowickiego mieściła się w Warszawie przy ul: Łuckiej18. Fabryka dynamicznie rozwijała się, zyskując uznanie i renomę. Pod koniec XIX w. posiadała filie w: Sosnowcu, Białymstoku i Łomży, a po  1900 r. w Piotrkowie, Łodzi, Lublinie i  Kamieńcu Podolskim.  Nie należał do ścisłej czołówki, jednak ceniony był za wykończenie i piękną barwę dźwięku swoich pianin. 
        Znany był również ze stylowych, pięknie zdobionych snycerką obudów instrumentów. Ponad połowę produkcji eksportował do Rosji. W 1902 r. wytwórnia Nowickiego zbudowała 50 fortepianów i 100 pianin przy zatrudnieniu 28 osób. Po śmierci pryncypała (1912 r.) do około 1939 r. fabrykę prowadzili z mniejszym powodzeniem spadkobiercy. Zajmowali się głównie naprawami i wynajmem instrumentów. Do dzisiaj zachowało się wiele instrumentów Nowickiego, m. in. neorenesansowe pianino wykonane na wystawę paryską w 1902 r., obecnie własność RTV Warszawa.
Zdobyte medale i nagrody:
·          Warszawska Wystawa Muzealna w 1890 r. - wielki srebrny medal,
·          Niżny Nowogród w 1896 r. - złoty medal,
·          Lublin 1901 r. - dyplom uznania,
·          Paryż1902 r. - złoty medal, dyplom honorowy, krzyż zasługi.
Numery seryjne produkcji:
·         ok. 1885 r. - 126
·         ok. 1895 r. - 390
·         ok. 1900 r. - 819
·         ok. 1901 r. - 994
·         ok. 1905 r. - 1601
·         ok. 1907 r. - 1871
·         ok. 1909 r. - 2007

Fortepian przed konserwacją

Klapa skrzydła w trakcie konserwacji

Obudowa w trakcie konserwacji

Obudowa w trakcie konserwacji

Klapa skrzydła w trakcie konserwacji

 Rama w trakcie konserwacji

 Rama w trakcie konserwacji

 Rama w trakcie konserwacji

Rama w trakcie konserwacji

Rama w trakcie konserwacji-podkład miniowy

Rama po wyzłoceniu zamontowana na płycie rezonansowej

Wymiana kołków stroikowych

Zakładanie filców podstrunnych

Rama na płycie rezonansowej

 Napis informacyjny na płycie rezonansowej:
Parowa Fabryka
Fortepianów i Pianin
w Warszawie
ulica Łucka Nr 18, dom własny
Kantor i Skład Główny: Nowy Świat Nr 38.
Odznaczona Nagrodami:
Medal srebrny wielki Warszawa
Medal złoty Niżnijnowgorod
Dyplom uznania- Lublin
Krzyż uznania- Paryż
Medal złoty- Paryż
 Filie:
Piotrków,
Łódź
Sosnowiec,Lublin,
 Kamieniec Podolski
 Nr 1688



Fortepian podczas strojenia

Fortepian po konsrwacji

Fortepian po konserwacji

Fortepian po konserwacji

Fortepian po konserwacji

Fortepian po konserwacji